Göz Kapağı Travmaları

Göz kapağı travması birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Trafik kazaları, spor yaralanmaları, düşmeler, köpek ısırıkları en sık gördüğümüz nedenlerdendir.
Bu tür travmalarda genellikle sadece göz kapakları değil, göz etrafını çevreleyen kemikler (orbital kemikler), yanak/burun kemikleri veya göz küresinin kendisi de hasar görebilir. Dolayısıyla dikkatli ve ayrıntılı bir muayene mutlaka yapılmalıdır. 
Delici, kesici nesnelerin sebep olduğu göz kapağı yaralanmalarında (cam parçası, bıçak, hayvan dişi veya balık oltası gibi) göz küresinde daha ciddi hasarlarla karşılaşma ihtimali de oldukça yüksektir. Kapak yaralanmalarında genellikle tamir direk olarak acil şartlarında yapılabilir. Ancak ayrıntılı muayenede göz kapağı için özellikli yapılarda (gözyaşı kanalları gibi) hasar görülüyorsa yaklaşım farklılık gösterecektir. 
Daha ciddi ve geniş yaralanmalarda da çevre dokuların mesela orbital kemiklerin veya göz küresinin kendisinin eşlik ettiği yaralanmalarda olduğu gibi mutlaka okuloplastik cerrrahi tarafından ayrıntılı bir konsültasyon önerilir. Göz kapağında doku kaybının eşlik ettiği veya kapak fonksiyonlarını tehdit eden yaralanmalarda direk müdahale yerine konuyla ilgili tecrübesi olan bir cerrahın uygun şekilde rekonstrüksiyon planlanması daha doğru olacaktır. Düzgün tamir edilmeyen bu tür geniş ve doku kaybının olduğu yaralanmalarda ilerleyen dönemde sadece estetik açıdan problemler değil, göz kapaklarının açılıp kapanmasının ve gözyaşı dağılımının bozulmasına bağlı göz sağlığını ve görmeyi tehdit edecek durumlar oluşabilir.  
Rekonstrüktif Göz Kapağı Operasyonu Sonrası İyileşme

Kapak tamirinin hemen sonrasına genellikle hastalar aynı gün taburcu edilirler. Gerek acilde müdahale edilen basit yaralanmalarda gerekse ameliyathane şartları gerektiren daha kompleks yaralanmalarda genellikle gözler bandajla kapatılmaz. Çok geniş defektlerin eşlik ettiği zaman zaman yama (greft) kullanılması gereken işlemlerden sonra veya göz sağlığını ya da görmeyi tehdit eden durumlar varsa birkaç gün süreyle kapama uygulanabilir.  Operasyon sonrası oluşabilecek kızarıklık, şişlik ve morluklar genelde bir hafta on gün içerisinde toparlanır. Hastaların dikişleri de yaklaşık aynı süre içerisinde alınır.

Basit veya kompleks tüm kapak yaralanmaları için temel kural, göz kapağının şeklinin ve fonksiyonunun korunmasıdır. Tecrübeli bir oküloplastik cerrah tarafından uygun şekilde yapılacak tamirlerde amaç, göz kapaklarının açılıp kapanmasında, gözyaşı dağılımında ve tahliyesinde problem olmamasını, gözü hareket ettiren kaslar ve gözün kendisi dolayısıyla da görme fonksiyonu için ilerleyen dönemde ilave komplikasyonlar gelişmemesini sağlamaktır. 

Göz kapağı travmaları hakkında ayrıntılı bilgi ve Op. Dr. İskender Alkın Solmaz ile online canlı video konsültasyon için dilerseniz linkteki form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz: https://forms.gle/UsDL2XaLGwtMPnLu6


Diğer Uygulamalar

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası sayfasımızı ziyaret edebilirsiniz.