ORBITAL TÜMÖRLER

Orbita;  göz, kas, sinir, yağ ve bağ dokusu ile birlikte gözün bulunduğu yüzdeki kemikli sokettir. Soket önde en geniştir ve arkaya doğru daralır, burada optik sinir soketten ayrılır ve beyne girer. Bir orbital tümör, orbitada bulunan herhangi bir tümörü ifade eder. Orbita içerisindeki bir tümör gözle ilgili ciddi semptomlara ve fonksiyonel sorunlara neden olabilir.

Orbital tümörler birincil olabilir, yani orbitadan kaynaklanırlar. İkincil olabilirler, yani orbitaya bitişik paranazal sinüs kaynaklı olabilir. Vücudun başka bir yerinde, özellikle memede meydana gelen kanserden metastaz yapabilirler.

Orbital Tümörlerin Bazı Belirtileri Nelerdir?

  • Göz küresinde öne doğru şişkinlik veya gözün yakınında bir yumru
  • Göz çevresinde uyuşma veya karıncalanma
  • Çift görme
  • Görme değişiklikleri veya kaybı
  • Göz çevresindeki ağrı
  • Şişmiş veya sarkık göz kapağı

Orbital Tümörlerin Teşhisi

Bir göz doktoru, kapsamlı bir göz muayenesi yaparken önce bir orbital tümör belirtilerini tespit edebilir. Bu, doktorun, ayrıntıların bir tümörün varlığına işaret edebileceği gözün arkasını görmesini ve ayrıca göz kapaklarının, göz hareketlerinin ve çevresindeki tüm destekleyici dokuların sağlığının birçok yönünü inceleyip ölçmesini sağlar.

Bir tümörden şüphelenildiğinde, MRI veya BT taraması ile onaylama yapılır. Bu görüntüler tümörün yerini ve boyutunu belirleyecektir. Ayrıca, genellikle, büyüyebilecek olası doku tiplerini daraltacak tümör hakkında birçok ayrıntı göstereceklerdir. Bununla birlikte, kesin bir tanı koymak için genellikle biyopsi gerekebilir.

Orbital Tümörler İçin Tedavi Seçenekleri

Gözlem: Az veya hiç semptom olmadığında ve BT / MRI iyi huylu, yavaş büyüyen tümörlerin özelliklerini gösterdiğinde, tedavisiz gözlem genellikle en iyi stratejidir.

Cerrahi Seçenekler:  Orbital bir tümörü çıkarmak için cerrahi bazen basittir ve göz kapaklarının içindeki gizli kesilerle veya gözün yakınında doğal kırışıklıklar kullanılarak yapılabilir. Bu tip cerrahi basit, ayakta tedavi günü cerrahisidir. Bunun yerine, diğer tümörler daha karmaşık olabilir ve sıklıkla multi disipliner bir takım yaklaşımı gerektirir

X-ışını Tedavisi: Harici ışın radyoterapisi olarak da bilinen bu teknik, belirli tümör tiplerini küçültebilir veya ortadan kaldırabilir. Göz küresi özel bir kontakt lens kullanılarak korunur ve yan etkiler genellikle minimaldir.

Stereotaktik Radyocerrahi: Bu yöntemde, yüksek oranda odaklanmış radyasyon ışınları, onu yok etmek için tümöre yönlendirilir. Ameliyatla çıkarılmaya uygun olmayan malign tümörler için kullanılır.

Kemoterapi: Kanserle mücadele ilaçları kan dolaşımına veya bazen doğrudan kanser hücrelerini aradıkları ve yok ettikleri orbitaya verilir.

Orbital Cerrahiden İyileşme

Basit orbital cerrahi türlerini takiben, hastalar aynı gün eve gidebilecek ve buz, antibiyotik ve göz damlası kullanımını içerecektir. Alanın morarması, şişmesi ve geçici uyuşması yaygındır, ancak şiddetli ağrı değildir. Karmaşık cerrahi geçiren diğer hastalar bir ila üç gün arasında hastanede kalabilirler. İyileşmenin çoğu ilk altı hafta içinde gerçekleşmesine rağmen, toplam iyileşme altı aya kadar sürecektir.

Orbital Tümör Tedavisiyle İlgili Prognoz ve Riskler Nedir?

İyi huylu, kanserli olmayan tümörler için, tedaviden sonra prognoz genellikle mükemmeldir ve insanların büyük çoğunluğu normal işlev ve görünümle tam iyileşme yaşayacaktır.

Birçok habis tümör cerrahi, radyasyon ve / veya kemoterapi kullanılarak iyileştirilebilir. Tabii ki, patolojik tanı (biyopsi ile) ve kanser evrelemesi, önerilen tedaviyi ve birçok durumda başarı olasılığını belirleyecektir. Kötü huylu tümörün büyüklüğüne, yerine ve tipine bağlı olarak, normal fonksiyona ve görünüme tam geri dönüş mümkün olabilir veya olmayabilir.

Ameliyatla ilgili riskler aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: kanama, enfeksiyon, asimetrik veya dengesiz bir görünüm, yara izi, gözlerin kapanması zorluğu, çift görme, yırtılma veya kuru göz problemleri, kontakt lens takamama, uyuşma ve / veya gözün yakınında veya yüzünde karıncalanma ve olası görme kaybı.

Orbital tümörler hakkında ayrıntılı bilgi ve oküloplastik cerrah Op. Dr. İskender Alkın Solmaz ile online canlı video konsültasyon için dilerseniz linkteki formu doldurarak (https://forms.gle/UsDL2XaLGwtMPnLu6) ya da 0212 270 30 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Diğer Uygulamalar

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası sayfasımızı ziyaret edebilirsiniz.