Refraktif Cerrahi (Lasik, Lasek, iLasik, Notouch)

Kırma kusurları toplumun neredeyse %80 ini etkileyen bir rahatsızlıktır. Değişik toplumlarda bu oran küçük değişiklikler gösterse de oldukça geniş bir kesim miyop (uzak görmede zorlanma), hipermetrop (yakın görmede zorlanma), astigmat (görüntüde bulanıklaşma) ve 40 lı yaşlardan sonra ortaya çıkan presbiyopi (okuma mesafesini görememe) gibi kırma kusurlarından etkilenmektedir.

Dünyada ilk defa 1950 li yıllarda Dr. Jose Barraquer tarafından ortaya atılan teori laser ile kırma kusurlarının tedavisini gündeme getirmiştir. 1980 lerde Giritli göz doktoru Dr. İoannis Pallikaris’in geliştirdiği teknik yönteme son halini vermiştir.  

Refraktif cerrahi; temel olarak excimer lazer ile miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarının tedavi edilmesidir. Günümüzde kırma kusurlarının tedavisi için tüm dünyada en yaygın kullanılan yöntem LASİK (Laser Assisted insitu Keratomilluesis) yöntemidir. Lasik yöntemi, korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın yaprak şeklinde kaldırılması ve kornea yüzeyine "excimer lazer" uygulanarak, göz numaralarının düzeltilmesidir.  ilasik uygulamasında tüm işlem wavefront ve idesign teknolojisi ile hastaya özel olarak planlanabilmekte ve en küçük kusurlar düzeltilebilmektedir. Femtosaniye laser kullanımı ile bıçaksız kesiler mümkün olmakta ve tedavinin başarısı artmaktadır.

Lazer tedavisi FDA onaylı, güvenli bir teknolojidir. Ağrısız bir işlem olması yanında uygulandıktan sonra, ertesi gün fonksiyonel olarak görmenin başlaması, kısa iyileşme süresi, işlemin kalıcılığı ve sonuçlarının başarılı olması avantajlarıdır.

Lazer tedavisi, eğer göz yapınız uygunsa, ikinci kez uygulanabilir. Lazer tedavisi sonrası katarakt, göziçi mercek ameliyatları (multifokal, akıllı mercek) veya glokom ameliyatı olunabilir. Lazer ameliyatında amaç, kişinin önce göz sağlığını korumak daha sonra gözlük ve lensten kurtarmaktır.

Her göz lazer ameliyatına uygun olamayacağı gibi, başarı oranı gözün yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Bu sebeple başarılı bir operasyon için öncelikle hasta seçiminin doğru yapılması, gözlerin uygunluğunun ayrıntılı muayeneler sonrası belirlenmesi ve kırma kusuruna ve göz yapısına en uygun yöntemin seçilmesi oldukça önemlidir. Tüm bu süreçler sonrası hastanın yapılacak işlemle ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi ve uygulanacak yöntemin olası sonuçlarının cerrahiyi uygulayacak hekim ile ayrıntılı olarak tartışılması oldukça önemlidir.

Kimler Lazerle Göz Ameliyatı Olabilir?

 • 18 yaşın üzerinde
 • Göz numaraları son 1 yıldır 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş
 • 10 numaraya kadar miyop,
 • 6 numaraya kadar hipermetrop,
 • 4 numaraya kadar astigmat,
 • Kornea dokusu kalınlığı yeterli,
 • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar,
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar,
 • Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.

Kimlere Lazer Tedavisi Uygulanamaz?

 • Korneası ince olanlar,
 • Keratokonus rahatsızlığı olanlar: (Keratokonus için farklı tedavi yöntemleri vardır.)
 • İleri derecede göz kuruluğu olanlar,
 • Kataraktı oluşmuş olanlar,
 • Diabet (Şeker Hastalığı), hipertansiyon gibi sistemik hastalıklar nedeniyle göz hasarı bulunanlar.

Refraktif cerrahi ve lazerle göz ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi, Op. Dr İskender Alkın Solmaz ile online canlı video konsültasyon için dilerseniz linkteki formu doldurarak (https://forms.gle/UsDL2XaLGwtMPnLu6) ya da 0212 270 30 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Diğer Uygulamalar

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası sayfasımızı ziyaret edebilirsiniz.